Tanár, népművelő, néprajzkutató, helytörténeti író.
Kovács Mihályné Lukács Piroska, Máréfalván született 1932-ben. Székelyudvarhelyen végezte a tanítóképzőt, majd később, már pedagógusként a marosvásárhelyi főiskolán magyar-román szakos tanári képesítést szerzett. 1966-tól szülőfalujában magyar irodalom szakos tanáraként dolgozott nyugdíjazásáig, 1987-ig. Hosszabb ideig ő volt a máréfalvi általános iskola igazgatója, a színjátszó csoport irányítója. Szülőfalujában fellendítette a közösségi életet, fontos közművelődési események, programok által. Elkötelezett pedagógusi tevékenységén túlmenően felbecsülhetetlen értékű munkát végzett a közösség életében.
Az 1970-es évektől gyűjtötte szülőfaluja és a környék hagyományainak adatait, illetve akkor kezdte el a máréfalvi székely kapuk mintáit lerajzolni.
1999-től elindította az udvarhelyszéki kapukatasztert. Kezdeményezte az Utcakép, falukép programot, melynek keretében 2011-ben 17 kaput újítottak fel Máréfalván.
Több kiadványban is kidolgozta a székely kapuk történetét, mintavilágát: Székelykapuk Máréfalván (Marosvásárhely, 2000); Örökségünk: a székelykapu (Székelyudvarhely, 2003). Kovács Piroska a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület alapító elnöke volt, sikerrel kezdeményezte a székely kapuk védelmének kiterjesztését a megye más településeire is, személyesen irányította a megrongálódott, öreg székely kapuk helyreállítási munkálatait több településen. Máréfalván tájházat hozott létre 2004-ben, ahol néprajzi gyűjteményét helyezték el. Elkészítette szülőfaluja monográfiáját: „Orczád verítékével..." Máréfalva a történelem sodrában (Székelyudvarhely, 2008).
Díjak, elismerések:
Sokoldalú munkásságáért, különösen a székely kapukkal kapcsolatos kutatásokat, adatgyűjtéseket, közléseket figyelembe véve számos elismerésben volt része:
Máréfalváért-díjjal tüntette ki a Kőlik Egyesület, amelynek alapító tagja (2001)
Udvarhelyszéki kultúrájáért-díj, az Udvarhelyszéki Kulturális Egyesület kitüntetése(2003)
Vámszer Géza-emlékdíj, Erdélyi Magyar Közművelődési Egylet
„Ezeréves a magyar iskola" díszoklevele, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetség
Példaértékű tevékenységét 2011-ben Orbán Balázs-díjjal ismerte el Ha gita Megye Tanácsa.
2012-ben az örökségvédelem területén végzett elkötelezett szolgálatáért az Európai Bizottság Europa Nostra-nagydíjjal tüntette ki, „Kiemelkedő hozzájárulás" kategóriában, Hargita Megye Tanácsa felterjesztése nyomán.