Etnográfus, középiskolai tanár, királyi tanfelügyelő, miniszteri biztos, tanügyi főtanácsos.
Az erdővidéki Olaszteleken született a több jeles embert adó Kolumbán családból. Már gyermekként felkeltették érdeklődését a népszokások és népdalok.
Tanulmányait a Székelyudvarhelyi Református Kollégiumban, majd a nagyenyedi Bethlen-főiskola tanítóképző intézetében végezte, 1897-ben szerzett oklevelet.
Tanítóként Hétfaluba került, a hagyományokat őrző csángók közé. Minden idejét e népcsoport etnográfiai tanulmányozására fordította. Hányatott pedagógusi pályája volt. 1901-1902-ben Liptószentmiklóson,1902–1909 között pedig Késmárkon volt polgári iskolai tanár. Ezt követően segédtanfelügyelő volt Budapesten, majd Udvarhely és több más vármegye tanfelügyelője és tankerületi igazgatója volt az első világháború végéig.
1930-ban mintegy száz borsodi és hevesi községben gazdag néprajzi anyagot tartalmazó helyismereti monográfiát készíttetett pedagógusokkal. Az első bécsi döntést követően a felvidéki oktatás újraszervezését végezte miniszteri biztosként. Hosszas tanügyi tevékenységéért megkapta a tanügyi főtanácsos címet. 1944-ben Budapestre távozott.
1958. március 14-én hunyt el, a farkasréti temetőben pihen.
Pályája kezdetén éveket töltött Hétfaluban, tanulmányozta a barcasági csángók életét. Legjelentősebb néprajzi munkái: A hétfalusi csángók a múltban és a jelenben (Brassó, 1903), Barcaság és népe (Budapest, 1906). Ezekben rendszerezte az előző kutatások eredményeit és tisztázta a csángók eredetét, társadalmi helyüket. Írásaiban megtaláljuk a csángó szoba berendezésének, a jellegzetes népi szokások (kiöltözés, guzsalyos, lakodalom, temetés stb.) leírását. Jellemezte a régi népi játékokat, a gergelyezést, a szerinte szász eredetű kakaslövést és boricát.
Említésre méltó népdalgyűjtő munkássága is. Népmesegyűjteményét Benedek Elek is felhasználta.
Kolumbán Lajos születésének 130. évfordulóján, 2005-ben szülőháza helyén és az olaszteleki reformártus templom cintermének falán emléktáblát állítottak tiszteletére. A bronzplakettet Kába Zoltán csíkjenőfalvi szobrászművész mintázta, az öntést Sánta Csaba szovátai szobrászművész végezte.