Olimpiai bajnok birkózó.
"Az első székely olimpiai bajnok", Sóvidék olimpiai bajnok birkózóját Parajd és Alsósófalva egyaránt saját szülöttjének tekinti.
Nehéz fiatalsága volt, hentesinasként dolgozott, és orvosi tanácsra kezdett birkózni a Húsos szakosztályában. A húszas évek elején csaknem egy esztendőt töltött Finnországban és Svédországban, a nemzetközi birkózósport egykori fellegváraiban. Hazatérve, 1923-ban nyerte első magyar bajnokságát a könnyű súlyúak között. Először a Húsos keretében sportol, majd a Magyar Atlétikai Club birkózója lett, ott is fejezte be pályafutását.
A párizsi olimpián 1924-ben második lett. Ezt követően Bad Kreuznachban próbált szerencsét. A németek is nevezték az 1925-ös milánói Eb-re, de magyar színekben indult, és aranyérmes lett, majd végleg hazatért.
Az 1928-as amszterdami olimpia hozta a könnyed mozgású gyors, rendkívül akciódúsan küzdő sportember számára a teljes sikert. Az akkori idők legjobbját, a párizsi aranyérmest, a finn Vesterlundot is legyőzve nyerte az olimpiai bajnokságot.
Tamási Áron, akivel jó barátságot ápolt, a Keleti Újság hasábjain Champion Keresztes című írásában emlékzett meg az amszterdami bajnokról.
Eredetileg Keresztes Lajost kérte fel a Metro Goldwyn Mayer Filmstúdió, - még Johnny Weissmüller előtt - a Tarzan-szerep eljátszására is, ám ő visszahúzódó alkatú székelyként nem vállalta a csillogást. A Keresztesről szóló legendákban fennmaradt az is, hogy kilencszer húzta ki magát egyetlen karral, másik karját háta mögé téve.
A MAC-ba érdemeire való tekintettel vették fel, hiszen nem volt érettségi bizonyítványa. A háború után a Vasasban edzősködött. Felfedezettje és tanítványa volt Kozma István, a későbbi kétszeres olimpiai bajnok.
1978 augusztus 9-én, 78 éves korában távozott az élők sorából.
Kiemelkedő sporteredményei:
- olimpiai bajnok (1928, Amszterdam)
- olimpiai 2. helyezett (1924, Párizs)
- Európa-bajnok (1925, Milano)
- négyszeres magyar bajnok (egyéni: 1923, 1925 ; csapat: 1927, 1931)
- német bajnok (1925)
Keresztes Lajos születésének 115. éves évfordulójára a Magyar Birkózó Szövetség küldöttsége – Németh Szilárd elnök vezetésével – emléktáblát helyezett el szülőházán 2015. májusában.
Emléktáblát helyeztek el Alsósófalván, a kultúrház falán Keresztes Lajos egykori olimpiai bajnok, birkózó tiszteletére 2015. május 24-én, pünkösd vasárnapján. Ezen a napon szintén a legendás sportolóról nevezték el a parajdi Áprily Lajos Általános Iskola sporttermét is. Lásd: Sóvidék Televízió videofelvétele
Becze Zoltán "Keresztes Lajos, az első székely olimpiai bajnok" című dokumentumfilmjét 2015. december 16-án Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának dísztermében mutatták be Csíkszeredában.